Hagel ataması

Hagel ataması

Büyükelçi Tan’a yönelik “Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihinde hiç görülmemiş ölçüde yakınlaştık. İlişkiler genişledi, çeşitlendi ve derinleşti. Liderlerimiz aralarında bir sürü yakın şahsi ilişki var.”
Mülakatın yabancı bölümlerinde Tan ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ile Ülkemiz arasındaki sürtüşme noktalarına da değiniyor. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin Ülkemiz’nin Kürdistan Yerel Idaresi ile kurduğu yakın ilişkilere ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin reaksiyon göstermesini katı sayılacak bir biçimde eleştirirken Ülkemiz kamuoyunda ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ile ilişkiler hakkındaki bir takım takıntılara da değiniyor.
Tan’ın değerlendirmesiyle “Amerika ile ilişkilerini iyi tutmayan bir ülke çıkarları tarafından beynelmilel meydanda belli bir süre geride kalır. Biz bunu en güzel biçimde yapıyoruz ve bunu sürdürmeliyiz. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin gücünün farkında olmak her şeyimizle teslim olalım, ne derse onu yapalım demek değildir.” ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ile

ilişkilerin bu denli yakınlaşmasının en mühim sebeplerinden biri de elbette ki Ülkemiz’nin etrafındaki heyeti düzenin altüst olması. Alanda uzunca dönemli bir istikrarsızlık talepleri dik. Bölgeden uzaklaşmak, ya da en azından direk müdahele etmek talep etmeyen ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI tarafından bu biçimde bir anlamda bölgedeki NATO müttefiki Ülkemiz ile işbirliği inşa etmek akılcı.
Bu vaziyette Tan’ın önerdiği benzeri ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’den hoşlanılsa da hoşlanılmasa da bu ülkenin harici siyasetindeki gelişmeleri yakından seyretmek Ülkemiz tarafından önem taşıyor. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI harici siyasetindeki gelişmelerin doğrultusunu tanımlamak tarafından da Başkan Obama’nın Koruma Bakanlığı’na atadığı, Ülkemiz’yi iyi tanıyan ve yakınlık duyan Chuck Hagel’in kimliği mühim ipuçları veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir