2017’yi Trump sarsacak

2017’yi Trump sarsacak

2017 aynı 2016 ve geçen yıllar benzeri Yorucu geçmeye aday. Zira Trump başkanlığında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI global anaparanın çekim merkezi olacak. Gelişmekte meydana gelen ülkelerden sermaye çıkışı kocaman türbülanslara hamile. Dolar değerlenmeye aynı ritimde devam edecek Üremler AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI öncülüğünde yükselecek.
2016’dan 2017’ye geçerken kolay değil bir seneyi bitirip kolay değil bir seneye giriyoruz. 2017, 2013 ortasından beri yaşadıklarımıza aynı düşük büyümeli, dik türbülanslı senelerden biri olabilmektedir. Zira politik belirsizlikler sürecek. Jeopolitik riskler aynı ritimde devam edecek. Beynelmilel sermaye hareketleri geçmiş senelerdeki benzeri oynak ve çoğunlukla aleyhimize olmayı sürdürecek.
2013 ortasında FED’in izahıyla global sermayede meydana gelen dalgalanmalar, Ülkemiz benzeri harici kaynak bağımlısı ekonomilerde ve finansal piyasalarda kritik türbülanslar yaratırken, 2017’nin kendine has yepyeni rizikoları ve bunun için ilişkili fırsatları gündemde.

Türbülans amaçlı barometremiz ise AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI doları ve üremleri. Bunun da bir sebebi AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump’ın sıra dışı icraatları olacak. Vergiler düşürülecek, altyapı yatırımları hızlandırılacak. Şunlar bütçe açığına ve kamu borcunun artmasına sebep olacak. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin borcunun 5 trilyon dolar ek olarak artacağı hesaplanıyor. Bugünkü borç stokunun dörtte biri civarı bir yükseliş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir