Ada’mı çıldırtırlar

Ada’mı çıldırtırlar

Ada’ya giden tekneler, İstanbulluyu canından bezdirdi. Minik tekneler yoğunluğu taşıyamıyor. Bilhassa de hafta sonlarında… Hıncahınç yolculuk yapan yurttaş, eskiyen vapurları istiyor.
NE süre ki Ada vapurları seferden çekilip yerlerine tekneler konuldu, İstanbulluların başkaldırısı da başladı. Aylardır Ada yolcuları feryat etmekte. Küçücük teknelerde tıklım tıkış yolculuk yapıyoruz, ısıtma sistemleri gerçek düzgün çalışmayan teknelerde donuyoruz, üzerine üstlük güvenlik önlemleri de eksik diye… Teknelerle yolculuk inşa etmek zorunda kalanlar eskiyen vapurları talep ediyor talep edilmesine ama görevliler geriye hamle atmıyor. Yurttaş da bu teknelerde ne kocaman sorun yaşadığını göstermek amaçlı çırpınıp duruyor. Bu gördüğünüz görüntüleri, bir Ada yolcusu, 27 Şubat tarihli yolculuğu esnasında çekmiş. Başka Bir Deyişle birden çok zaman öncesinde… Ve bakın bu yolculuk esnasında karşılaştığı zorlukları ne türlü anlatmış…

“Teknelerle yolculuğun hangi bir güçlüğünden bahsetabir. Bilhassa hafta sonları Ada hattı bir sürü kalabalık oldu. Elbette minik motorlar seyahat yoğunluğunu kaldıramıyor. Halkın çoğu ayakta. Hıncahınç teknede kıpırdayacak koltuk yok. Çoluk genç berbat oldu. Adeta sığınmacı vapuru… Tek sorun kalabalık mı? Elbette ki değil… Teknelerdeki can yelekleri de eksik. Aşağı katlarda camların güvenlik tarafından açılır olması gerekir ama nerede! Berbat gökyüzü koşullarında, kuvvetli lodosta tekneler sağa sola savruluyor. Kış koşullarında güvenlik amaçlı Ada’ya kocaman vapurların gitmesi gerekirken tam aksi yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir