Hem kentliyiz hem bir de bir sürü kalabalığız

Hem kentliyiz hem bir de bir sürü kalabalığız

Kırsal kesimlerden şehirlere göçün Demokrat Parti iktidarıyla bir anda artmaya başladığı 1950’lerde oturmuş İstanbulluların “Halk geldi yurttaş denize huzurlu rahat giremiyor” şeklindeki yakınmaları hatırlardadır. Halbuki 1960’a gelindiğinde İstanbul’un nüfusu artık 2 milyonu dahi bulmamıştı.Ben gazeteciliğe önce adımlarımı 1960’ta Orhan Kemal ve Muzaffer Buyrukçu ile beraber İstanbul’un yepyeni semtlerinde röportajlar inşa ederek atmıştım. O dönemde Gültepe ve Kuştepe’nin nüfusları ek olarak 5000’leri bulmamıştı. Şimdiki Gaziosmanpaşa o dönemde Taşlıtarla’ydı.

Bestesi Ünal Narçın’a güftesi Aşık Yener’e (Elbistanlı Hacı Yener) ilişkin meydana gelen Nihavent makamındaki “Kız Sen İstanbul’un Neresindensin” şarkısını bugünlerde dinlerken amaçlı için gülerim…Bu şarkıda sayılan İstanbul mahalleleri Hisâr, Kuruçeşme, Arnavutköy, Ortaköy, Emirgân, Çocuk, Sarıyer, Tarabya, İstinye, Yeşilyurt, Florya ve Üsküdar’dan ibarettir.
Bu şarkının güftesi bu sabah yazılsaydı Ümraniçin, Atakent, Bahçekent, Sultanbeyli, Beylikdüzü, Dudullu, Kurtköy ve ek olarak nice il büyüklüğündeki mahalleleri de listeye dahil olmak üzere etmek gerekirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir