İslam âlemi uyanmak zorunda

İslam âlemi uyanmak zorunda

Uyanıştan reformu kastetmiyorum. Nassların değiştirilmesinden bahsetmiyorum. Kuran-ı Kerim ya da sahih hadislere müdahaleyi ima etmiyorum. Zira bu şekilde bir şeyi tahmin etmek, bana yönelik sakim ve sakil bir aklın tezahürü olabilmektedir fakat. Biliyorum ki, İslam âleminin problemi; insanındadır, kişilerdedir, kurumlardadır, yönetenlerdedir, âlimlerdedir, sokaktaki vatandaştadır. Sorun teoride değil pratiktedir. Dinin basit nasslarında sorun ya da eksiklik yoktur. Noksan meydana gelen bunları gerçek okuyamamak ve gerçek anlayamamaktır.
İslam âlemi uyanmak zorunda. Bunun bu şekilde gitmeyeceği ortada. Batı ülkelerini bilim ve teknolojide, birey kaynaklarında, planlamada üzgünüm geriden izliyoruz. Şu ya da bu nedenden ötürü doğruluk ettiğimiz ilerlemeyi

sağlayamadık. Kısmi hamleler varsa da bizi doyurmuyor, yetmiyor, tatmin etmiyor. Bir zamanlar diye başlamak istemiyorum ama hakikaten de bir zamanlar İspanya’da -Endülüs’te- kurduğumuz uygarlığa vefalı davranamadık. O zaman bizim bir sürü gerimizde olanlar bizi aşmış vaziyetteler. O zaman uygarlığımızı anlatmaktan dahi aciz meydana gelen bağnazlar, sonraları okuyarak bizi geçtiler. Zira çalıştılar. Zira çaba ettiler.Arap baharı diye başlayan hareketlilik manipüle edilmez ve mecrasından kaydırılmaz ve yengi benzeri görülen her birşey bir gecede yenilgi ve düş kırıklığına uğramazsa Müslümanların gerçekle yüzleşmeleri amaçlı belki bir başlama olabilir diye ümitleniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir