Bilgisayar neyi saymaz ve Pantolon tartışması

Bilgisayar neyi saymaz ve Pantolon tartışması

Hasan Celal Harika aradı: “Dil sorunu bir sürü önemli; güzel ki yazıyorsunuz…” diye konuştu. Laf aralarında konu “bilgisayar” kelimesine geldi.Biliyorsunuz ben bu kelimeyi rahatça kullanırım şayet kavramsal açıdan sevmem. Zira bilgi, “sayılan” bir varlık değildir. Tabiat kanunlarını, teorileri, örüntüleri sayamazsınız. Sayılabilenler, ismi üzerinde, sayısal olanlardır; başka bir deyişle verilerdir, sasenerdir…Batılı buluş ettiği bu alete boşuna hesaplayıcı (computer) dememiş. Bir ara Türkiye’de “elektronik beyin” kullanılıyordu ki o ek olarak uyumlu bir

sözdü.Ray Kurzweil benzeri bir takım düşünürler… Bilim ve teknolojinin katlanarak ilerlemesinden hareketle, 30 sene arasında bilgisayarların birey zekâsını aşacağını öne sürüyor.Öyle bir zaman geldiğinde bile (ki umarım gelmez) bilgisayarlar bilgiyi saymayacak.
Bir de dilimize girmiş başka kelimelere, Türkçe tarafından değil de geldiği (başka) lisan tarafından bakanlar var.Örneğin yazar, çevirmen, hukukçu Şiar Yalçın, yıllarca “Yanlış kullanıyoruz, pantolon değil pantalon olmalı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir