Batı’yı taklit: Daha Da mi kötü

Batı’yı taklit: Daha Da mi kötü

Donizetti Paşa’yla alakalı yazımdan ardından, reaksiyon vereceğini düşündüğüm kişilerden biri… Osmanlı- Türk müziği sanatçısı, psikiyatr Dr. Adnan Çoban’dı… Nitekim de öyle oluyor. Dostum şu şekilde demiş:
“Donizetti Paşa, ‘Batıcılık’ akımının sembol isimlerinden biri. Onun çağında Türk müziği geriye tasarıya itildi, Batı müziği taklit edildi. Paşa kendince sıkı birşeyler inşa etmek talep etti tabiki şayet farkında olmadan, bir musiki dejenerasyonuna da penis oluyor. Müzisyenliğine diyecek bir şey yok şayet görevi üzgünüm bu şekilde gelişti.

Yeniden de saygıyla anıyoruz…”Evet, Osmanlı modernleşmesi tam da bu şekilde gerçekleşti; hemen hemen tüm kültür-sanat sahalarında türk malı tu kaka edildi, Batıda Yaşayan göklere çıkarıldı. Fakat bir noktayı anımsatmak isterim:
Her müessesenin (ya da dönemin) bizzat müziği vardır. Bu müzik, biçimiyle ve muhtevasıyla o müessesenin işleyişine uygundur. Yeniçeriliğin müziği neydi? Mehter…Ancak Yeniçeri örgütü bozuldu. Askerlikten yabancı her şeyi yapar duruma geldi. Bunun üst kısmına yepyeni bir askeri örgüt kuruldu.Peki bu yepyeni askeri örgütün müziği mehter olabilmektedir miydi? Hayır. Kanlı bir şekilde lağvedilmiş eskiyen örgütün müziği, ne türlü yenisinin sembolü olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir